lis 09

Stara Kopalnia – Park Wielokulturowy w Wałbrzychu

Dla wielu osób turystyka, wyjazdy to atrakcyjna forma poznawania, nauki, zdobywania wiedzy. Z tego punktu widzenia można śmiało powiedzieć, że na mapie naszego kraju pojawiło się nowe, wyjątkowe miejsce, które na pewno warto odwiedzić. Stara Kopalnia w Wałbrzychu ma szanse stać się jednym z popularniejszych celów wycieczek, wyjazdów indywidualnych i prawdziwym centrum kulturalnym.

Fot: um.walbrzych.pl

Fot: um.walbrzych.pl

Zapewne Wałbrzych nie kojarzy nam się z celem turystycznych wyjazdów, ale inwestycja taka jak Stara Kopalnia ma wielkie szanse zmienić tę sytuację. Park Wielokulturowy Stara Kopalnia to inwestycja, na którą Wałbrzyszanie (i nie tylko) czekali od kilku lat. Po blisko 4 latach prac obiekt został uroczyście otwarty 9 listopada. Z założenia miejsce ma stać się nie tylko lokalnym ośrodkiem kulturalnym, zapewniać nowoczesną przestrzeń publiczną, ale także pokazać miasto na turystycznej mapie Polski.

Stara Kopalnia powstała w miejscu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Julia, która jest nieczynna od ponad 20 lat. Można powiedzieć, że jest to miejsce historyczne, ponieważ Julia została utworzona z 15 małych kopań, które na terenie Wałbrzycha działały już w XVI.
A jakie atrakcje czekają na gości i turystów w zrewitalizowanej Kopalni?
Cały kompleks mieści się na czterech hektarach, w 16 budynkach. Znajdują się tu m.in. Centrum Ceramiki Unikatowej, Muzeum Geologii Archeologii, a większość odnowionych zabudowań jest częścią Muzeum Przemysłu i Techniki. Na terenie Starej Kopalni będą prezentowane stałe oraz czasowe wystawy. Nie zabraknie tu wielowymiarowego obcowania ze sztuką i kulturą – od spektakli po występy Zespołów Pieśni i Tańca. Na terenie będzie działał także klub muzyczny, kawiarnia, restauracje oraz sale kinowe. Oczywiście w miejscu takim jak Stara Kopalnia nie może zabraknąć atrakcji związanych z dawną funkcją tego obiektu. Z całą pewnością w czołówce znajdzie się podziemna trasa muzealna, gdzie zobaczymy m.in. wielkogabarytowe urządzenia górnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.