gru 09

Trudny temat – dania dla dzieci

czym karmić dziecko

Każdy troskliwy i odpowiedzialny rodzic wie, że nawyki żywieniowe należy kształtować od najmłodszych lat dziecka. Właściwe, a więc zdrowe i przemyślane żywienie malucha ma szalenie ważny wpływ na jego prawidłowy wzrost i rozwój. To dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie, młody człowiek rozwija się zdrowo i fizycznie i psychicznie. To dzięki zdrowej diecie, dziecko ma energię do zabawy i poznawania świata.

Dobra dieta dla dzieci, czyli jaka?

Dobra dieta dla dzieci to dieta przede wszystkim urozmaicona. Taka dieta powinna zawierać odpowiednią ilość witamin i soli mineralnych. Komponowanie poszczególnych posiłków dla maluchów powinno opierać się na zasadach zawartych w piramidzie zdrowego żywienia. W codziennym menu powinny znaleźć się zarówno produkty zbożowe, które są głównym źródłem energii, jak również tłuszcze roślinne i kwasy tłuszczowe. Bardzo ważne są także owoce i warzywa będące cennym źródłem witamin i błonnika. W menu dziecka nie może zabraknąć ryb, chudego mięska, orzechów oraz jaj. Nie bez znaczenia są także produkty mleczne, o ile maluch nie jest uczulony na laktozę. Dobrym rozwiązaniem są jogurty – zwłaszcza te, które zawierają cenne probiotyki podnoszące odporność organizmu.

Zdrowa dieta dla dzieci musi obfitować w kwasy DHA i witaminę D. Te pierwsze są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mózgu malucha. Znajdziecie je m.in. w rybach morskich i olejach roślinnych, zwłaszcza w oleju rzepakowym i lnianym. Z kolei witamina D jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci. Najlepszym źródłem witaminy D są ryby i nabiał.

Jak komponować menu dziecka?

Wiele mam i tatusiów nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak łatwy sposób można przemycić w jednym posiłku wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne. Przepisy na dania dla dzieci nie muszą być nudne i nijakie. Wystarczy tylko wykazać się odrobiną fantazji i gotowe. I tak na przykład kaszki ryżowe lub kukurydziane, które stanowią ważny składnik diety dziecka, można z powodzeniem wykorzystać na wiele sposobów. Kaszki lub kleiki to nie tylko pomysł na kolację dla malucha. To także ciekawy i zdrowy składnik różnych innych dań, w tym również obiadowych. Kaszki są bardzo wdzięcznym dodatkiem do zup warzywnych i deserków owocowych. Świetnie komponują się z brukselką, pietruszką, soczewicą, a także jagnięciną. Kaszki doskonale współgrają też z owocami (np. jabłkiem). Przy użyciu tych dwóch składników można przyrządzić pyszny mus dla dziecka.

Jeśli szukacie ciekawych inspiracji na przepisy na dania dla dzieci, koniecznie zajrzyjcie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=sE89xVJiAuw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.