wrz 07

Turystyczne atrakcje Wielkiego Gościńca Litewskiego

Historycznie Wielki Gościniec Litewski łączył Wielkie Księstwo Litewskie z Koroną Polską, a konkretnie dwa najważniejsze miasta – Warszawę i Wilno. Obecnie  imponująca trasa jest szlakiem turystycznym, na którym można podziwiać wiele zabytkowych, historycznych obiektów i miejsc.

stare miasto

Warszawa
Fot: pixabay.com

W ubiegłych stuleciach szlak ten, zwany również Wielkim Traktem Pocztowym,” stanowił jedną z najważniejszych dróg handlowych Rzeczpospolitej. Nic dziwnego, że jest to naprawdę interesujący i prestiżowy szlak, który na pewno warto poznać bliżej.

krakowskie

Krakowskie Przedmieście
fot: wikipedia

Trasa Wielkiego Gościńca Litewskiego rozpoczyna się w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu 25, gdzie przed laty działała placówka Poczty Saskiej. Prowadzi przez wschodnie Mazowsze i malownicze, mało znane Podlasie. Mijamy m.in. takie miejscowości jak Sulejówek, Okuniew, Stanisławów, Dobre, Liw, Sokołów Podlaski, Drohiczyn i Grodno, po to, aby dotrzeć wreszcie do pięknego Wilna. Po drodze można podziwiać wiele interesujących obiektów, np. malownicze miasteczka, osady, szlacheckie zaścianki. Napotkamy tu ślady różnych wyznań i narodowości, zabytkowe kościoły, cerkwie, meczety i synagogi.

wilno

Wilno
fot: pixabay.com

Wielki Gościniec Litewski to szlak, na którym można podziwiać liczne, świetnie zachowane obiekty, m.in. dworek „Milusin” w Sulejówku, klasycystyczny zajazd w Stanisławowie, średniowieczny zamek w Liwie, barokowe kościoły w Węgrowie, Pałac Ossolińskich w Rudce, monastyr w Supraślu, meczety w Kruszynianach. Na fali coraz bardziej popularnej „kulinarnej” turystyki, warto skusić się na regionalne, tradycyjne przysmaki –wschodnia kuchnia i litewskie dania to prawdziwy raj dla podniebienia.

Warto połączyć wyprawę historycznym szlakiem ze zbliżającym się wielkimi krokami promocyjnym weekendem w ramach akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” (6-8 października)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.