lis 09

Turystyka industrialna – Zabrze na turystycznej mapie Polski

Kiedy myślimy o interesującej wycieczce czy weekendowym, ciekawym wypadzie, z reguły pojawiają się propozycje takie jak Kraków, Hel, Sandomierz itp., czyli miejsca o ugruntowanej renomie na turystycznej mapie Polski. Tymczasem na fali coraz popularniejszego trendu, jakim jest turystyka industrialna, pojawiają się nowe, atrakcyjne lokalizacje, a wśród nich zwraca uwagę…. Zabrze.

Kopalnia Guido

Zabrze, Kopalnia Guido
Fot: slaskie.travel

Biorąc pod uwagę turystyczne walory Zabrze to dziś dużo więcej niż przemysłowe miasto na Śląsku. Jak się okazuje jest to atrakcja na skalę europejską, a nawet światową, ponieważ tutejsze obiekty odwiedzają licznie goście ze wszystkich krańców – Niemcy, Czesi, Włosi, ale także Kanadyjczycy czy Japończycy. Magnesem dla wytrawnych i wymagających turystów są m.in. takie miejsca jak Sztolnia Królowa Luiza, Muzeum Górnictwa Węglowego, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, kopalnia dla najmłodszych, czyli BajtelGruba oraz Szyb Maciej (ważne punkty na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego). Wystarczy wspomnieć, że np. można w Zabrzu zjechać już ponad 350 m pod ziemię albo przepłynąć się barkami, oczywiście również pod ziemią. Nie bez powodu zabrzańską dumę – Kopalnię Guido – w czasie wakacji odwiedziło ok. 25 tys. turystów.

guido

Kopalnia Guido, 355 metrów po ziemią
Fot: kopalniaguido.pl

Właśnie we wspomnianej Kopalni Guido można podziwiać infrastrukturę i maszyny, ale także skorzystać z kulturalnych i rozrywkowych atrakcji, takich jak kino, pub, sala koncertowa, galerie, teatr. Jesienią odbyły się tu koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwal im. Pendereckiego.
Zwiedzając nie można nie skorzystać z jedynej w swoim rodzaju okazji do 2,5 kilometrowego rejsu barkami pod ziemią, podziwiając jedną z najdłuższych sztolni dziedzicznych w Europie i najdłuższą budowę hydrotechniczną na skalę europejską
Obiekt o pięknej nazwie Królowa Luiza oferuje również wiele atrakcji, takich jak chociażby:
• podziemny park maszyn w dawnych wyrobiskach (m.in. słynny kolos o nazwie KBW-3RDU, który waży 28 ton),
• naziemny park 12C dla dzieci i młodzieży – prezentuje zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi oraz wydobyciem węgla i energią w przyrodzie
• Bajtel Gruba – kopalnia dla najmłodszych, w której uczą się korzystając z interaktywnych maszyn. To jedyny w swoim rodzaju plac zabaw.

pub

Pub w podziemiach – kopalna Guido
Fot: kopalniaguido.pl

Co prawda turystyka industrialna to w naszym kraju nadal nowość, ale właśnie Zabrze jest niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie. Docenianym nie tylko przez polskich amatorów zwiedzania obiektów poprzemysłowych.

bajtelgruba

BajtelGruba
Fot: sztolnialuiza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.