kw. 04

Wakacje nad morzem czy blisko morza? Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Szczecin

Szczecin nie cieszy się wśród turystów tak dużą popularnością jak kultowy Gdańsk czy modny Sopot – a niesłusznie! Co prawda nie leży bezpośrednio nad morzem, ale za to ma do zaoferowania piękne nadodrzańskie widoki, liczne parki oraz wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży czy dorosłych amatorów spacerów, dobrej zabawy i malowniczych zabytków.

Atrakcje Szczecina, które musisz zobaczyć

Już na powitanie Szczecin zachwyca wjazdową arterią – Trasą Zamkową, prowadzącą przez mosty na Odrze i Parnicy oraz estakadę nad wyspą Łasztownią. Niezwykłe widoki i oryginalny street art, czyli graffiti na filarach, doceniają turyści z całego świata. Ciekawostką jest też tzw. Szczecińska Wenecja – perełka w ofercie Miejskich Wycieczek Kajakowych.

Spędzając wczasy w Szczecinie warto przejść się trasą Miejskiego Szlaku Turystycznego, który obejmuje m.in. obiekty takie jak Zamek Książąt Pomorskich, Plac Solidarności z Centrum Dialogu „Przełomy”, Katedrę św. Jakuba, Bramy Królewską i Portową.

Co jeszcze warto zobaczyć w Szczecinie? Długo by wymieniać! Miasto słynie zarówno z miejsc historycznych, jak i z bogatej oferty kulturalnej czy rozrywkowej. Słynne są widowiskowe tarasy znane jako Wały Chrobrego czy nowoczesna architektonicznie Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza. Wzbudzająca i zachwyt, i kontrowersje bryła filharmonii ma na koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Warto odwiedzić też Park Kasprowicza z malowniczym Teatrem Letnim czy plażę miejską na Wyspie Grodzkiej z atrakcyjną letnią strefą.

Nad Jeziorem Głębokim czekają sportowe atrakcje dla młodzieży i dzieci, zabawy wodne zapewnia też Kąpielisko Arkonka położone w otoczeniu lasów. Mali, więksi i całkiem dorośli chętnie zobaczą multimedialne fontanny przy Teatrze Lalek „Pleciuga”, a po trudach zwiedzania wstąpią do kultowego Baru Pasztecik, znanego z tradycyjnych lokalnych przysmaków z lat PRL, których koniecznie trzeba spróbować.

Piękna i unikalna Starówka

W przypadku Szczecina trudno mówić o typowym Starym Mieście, jakie znamy ze stolicy, Wrocławia czy Krakowa. Przede wszystkim szczecińska Starówka jest o wiele mniejsza, ale nie oznacza to wcale, że nie ma tu ciekawych miejsc, zabytków i lokali gastronomicznych czy sklepów. Główną atrakcją jest Ratusz Staromiejski, który mieści się pomiędzy dwoma placami: Rynkiem Siennym i Rynkiem Nowym. Warto zwiedzić znajdujące się w nim Muzeum Historii Szczecina, bardzo ciekawie prezentujące przeszłość miasta na przestrzeni stuleci aż po współczesność. Zabytki Szczecina, które można podziwiać na Starówce, to także Brama Królewska z XVIII w., Plac Orła Białego z Pałacem Pod Globusem, fontanną i posągiem Flory czy XIV-wieczna Baszta Siedmiu Płaszczy (Panieńska).

Wały Chrobrego

Wały Chrobrego są wizytówką i jedną z najpiękniejszych atrakcji Szczecina. Jest to wyjątkowy taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Odry z Łasztownią i Wyspą Grodzką, port oraz dźwigi znane jako „Dźwigozaury”. Znajdują się tu również piękne, zabytkowe budynki mieszczące obecnie Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, Akademię Morską, Muzeum Narodowe oraz Teatr Współczesny.

Szczecińskie Muzeum Narodowe to największa tego typu placówka na Pomorzu Zachodnim, a większość wystaw i eksponatów dotyczy tematyki pomorskiej i bałtyckiej. Mieści się tu także Wieża Widokowa dostępna dla turystów od kwietnia do września. Od strony Odry znajdują się schody na taras, fontanna oraz dwa pawilony – restauracje. Wały Chrobrego są zatem idealnym miejscem dla turystów zainteresowanych historią, zabytkami Szczecina, ale także malowniczymi widokami podczas romantycznej przechadzki.

Romantyczne miejsca na spacery

Weekend czy wczasy w Szczecinie to nie tylko odwiedzanie muzeów, kontemplowanie zabytkowych budowli czy pyszne paszteciki. Jest tu mnóstwo ciekawych miejsc, idealnych na rodzinne wycieczki, romantyczne spacery i podziwianie uroków natury.


Szczecin to duża aglomeracja, ale ma również swoje oazy zieleni. Należą do nich Jasne Błonia zlokalizowane pomiędzy gmachem Urzędu Miejskiego a Parkiem Kasprowicza. Można tu zobaczyć słynny pomnik Jana Pawła II, fontannę oraz efektowne rabaty kwiatowe. Atrakcją jest też aleja platanów – pomnik przyrody i największe skupisko platanów klonolistnych.


Na przyjemny spacer można też wybrać Nadodrzańskie Bulwary – pięknie zrewitalizowany obszar, z którego widać Nabrzeże Celne i Łasztownię lub Zamek, Stare Miasto i Wały Chrobrego. To jedno z ulubionych miejsc szczecinian na wieczorne spotkania. Znajdują się tu świetne lokale, gdzie można zjeść coś pysznego czy napić się kawy. Wielbiciele natury i pięknych kwiatów powinni koniecznie odwiedzić Ogród Różany, który od prawie 100 lat zachwyca wieloma gatunkami róż, a także koncertami, piknikami letnimi i Ptasią Fontanną.

Na liście ciekawych miejsc dla amatorów plenerowych aktywności jest też Jezioro Szmaragdowe w samym sercu Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa. Jeziorko wyróżnia się nietypowym zabarwieniem wody, które można podziwiać z brzegu lub wysokiej skarpy z punktem widokowym. Międzyodrze to kolejny świetny pomysł na wycieczkę podczas wizyty w Szczecinie. Po licznych tutejszych kanałach najlepiej poruszać się kajakiem i z jego pokładu zobaczyć jazy oraz wypatrywać różnych gatunków ptactwa.

Najważniejsze zabytki

Dla tych, których interesuje historia i zabytki, Szczecin to wymarzony cel wycieczek. Kluczowym punktem zwiedzania jest niewątpliwie Zamek Książąt Pomorskich, uznawany za jedną z najwspanialszych rezydencji książęcych w Europie Północnej. Na turystów czekają cztery skrzydła:

  • Południowe z Wieżą Zegarową,
  • Wschodnie z wejściem do Galerii Gotyckiej znajdującej się w podziemiach,
  • Zachodnie – dzieciństwo spędziła tu caryca Katarzyna II Wielka,
  • Północne z Kryptą Gryfitów (z zachowanymi sześcioma sarkofagami).

Znajduje się tu także opera, która jest jedynym w Polsce teatrem usytuowanym w średniowiecznym zamku. Dzięki temu odznacza się wyjątkowym charakterem, a spektakle wystawiane w zamkowym wnętrzu robią ogromne wrażenie.


Oczywiście nie samym Zamkiem Szczecin zachwyca. Dla amatorów miejsc historycznych nie lada gratką jest Bazylika archikatedralna św. Jakuba, najważniejszy obiekt sakralny i jeden z najwyższych budynków Szczecina. Również tu na turystów czeka malownicza panorama z tarasu widokowego. Warto uwzględnić w planie zwiedzania niezwykły Cmentarz Centralny, numer jeden w Polsce pod względem wielkości, a trzeci w Europie. Jest pełen zieleni, przypomina bardziej park, choć dzięki licznym pomnikom i efektownej kaplicy zachęca do refleksji.

W Szczecinie znajduje się również najstarsze funkcjonujące nieprzerwanie kino na świecie! Jest to Kino Pionier, które działa od 26 września 1909 roku. W sali znanej jako Kiniarnia można niemal przenieść się w czasie, oglądając przy stoliku filmy – zarówno superprodukcje, jak i te bardziej niezależne dzieła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.