maj 27

Zabytkowy, wyjątkowy Kanał Elbląski

Cudze chwalicie, a swego nie znacie. Przysłowia mądrością narodów, a to zdanie doskonale pasuje do atrakcji turystycznej jaką bez wątpienia jest Kanał Elbląski – zabytek hydrotechniki, unikatowy na skalę ogólnoświatową. Warto wiedzieć, że ten niezwykły szlak zostanie ponownie oddany do użytku po kilkuletniej przerwie już w czerwcu tego roku.

Fot: zegluga.com.pl

Fot: zegluga.com.pl

Słynny Kanał Elbląski został wybudowany w XIX wieku w latach 1844-81, zaś unikatowość zapewnia mu m.in. czynny system pięciu zabytkowych pochylni (suchy grzbiet). Umożliwiają one przeprawę pomimo różnicy poziomów, dzięki wózkom przeciąganym po specjalnym torowisku. Malownicza trasa Kanału Elbląskiego prowadzi oczywiście nie tylko przez sztuczne przekopy oraz groble. Można tu podziwiać jeziora Druzno, Piniewo, Sambród, Ruda Woda, Ilińsk, Drwęckie, Pauzeńskie, Szeląg, Dauby i Jeziorak oraz odgałęzienia np. Kanał Iławski, Dobrzycki, rzekę Elbląg i Kanał Jagielloński. Zabytkowy szlak liczy w sumie ponad 151 kilometrów.

fot: zegluga.com.pl

fot: zegluga.com.pl

Pierwsze rejsy turystyczne kanałem odbywano już na początku XX wieku, a regularnie od roku 1927. Skąd więc czerwcowa inauguracja? Otóż od roku 2012 trwała kompleksowa rewitalizacja Kanału Elbląskiego. W ramach prac wykonano m.in. pogłębienie dna, wzmocnienie brzegów. Nowoczesne, zautomatyzowane śluzy i pochylnie także poprawiają jakość przeprawy zabytkowym szlakiem. Obecnie tereny na trasie szlaku są pod prawną ochroną, jako Obszar Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego i poruszamy się tu tylko kajakami. Z kolei w Jelonkach, Małdytach i Miłomłynie na turystów czekają ścieżki questingowe, na których poprzez zabawę, rozwiązywanie zagadek, jeszcze lepiej można poznać fascynującą historię tego regionu i samego Kanału Elbląskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.