sty 20

Turystyka przemysłowa, atrakcje i… mieszkania w Szczecinie

Z czym przede wszystkim kojarzy nam się turystyka? Oczywiście z górskimi szlakami, słoneczną plażą, malowniczymi zielonymi plenerami albo z przygodą pod żaglami. Z błogim lenistwem i z aktywnym wypoczynkiem. Zapewne większość z nas myśląc o wyjazdach urlopowych czy weekendowych nie widzi się w halach poprodukcyjnych, magazynach czy też w starych dokach. Tymczasem tzw. turystyka industrialna albo przemysłowa to coraz ważniejsze ogniwo zarówno szeroko pojmowanej turystyki kulturalnej, jak i oferty wielu regionów.

waly chrobrego

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie (po lewej) na Wałach Chrobrego, fot: wikipedia,

Niewątpliwie miasta takie jak Szczecin mogą wyrastać na prawdziwe turystyczne potęgi. Nie dość, że zachwycają położeniem i bogactwem zabytków, to jeszcze posiadają bardzo atrakcyjne zaplecze z zakresu tzw. turystyki industrialnej. Jakby nie patrzeć Szczecin to imponujące tereny stoczniowe, które dziś nie są już tylko „reliktem minionej epoki”. Okazuje się, że dla gości, dla turystów to niezwykłe miejsca, które aż proszą się o zwiedzanie, fotografowanie. Nie da się ukryć, że jest to nadal niewykorzystana przestrzeń, ale zainteresowanie turystyką przemysłową stale rośnie. Należy zatem mieć nadzieję, że szczecińskie doki mają przed sobą kolejne lata chwały.

szczecińska wenecja

Szczecińska Wenecja, fot: gazeta.pl

Szczecińska Wenecja, czyli pofabryczna zabudowa przy ul. Kolumba, to kolejne miejsce, które jest wręcz wizytówką przemysłowej turystyki. Podobnie jak zwiedzanie piwnic Szczecińskiej Wytwórni Wódek przy ul. Jagiellońskiej, gdzie produkuje się słynną starkę. Jedyne w sowim rodzaju jest również kino Pionier 1909, które jak łatwo się domyślić liczy sobie już ponad 100 lat. Tym samym jest fenomenem na skalę światową.
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie z eksponatami archeologicznymi, etnograficznymi i wieloma wystawami czasowymi, to doskonała kontynuacja poznawania miasta.
Godna uwagi jest także Policka Fabryka Paliw Syntetycznych, której historię i wnętrza można poznać w każdą sobotę dzięki inicjatywie pasjonatów historii ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej Skarb. Elewatory, destylatory, elektrownie, ogromne hale i ruiny dworca. A do tego fascynujące opowieści. Tak, tak turystyka industrialna może być naprawdę pasjonująca.

dom mieszkalny

Można tu pięknie mieszkać

A co jeśli zakochamy się w Szczecinie, gdzie historia spotyka się z przemysłowym obliczem miasta i jego nowoczesną odsłoną? No cóż co prawda dla niektórych miasto leży na „drugim krańcu” Polski, ale rozwija się i ma wiele do zaoferowania.
Spodobałaby Ci się codzienność w tym mieście? Wszystko jest możliwe. Szczególnie, że jeśli chodzi o nowe, wygodne i praktyczne mieszkania (sprawdź) Szczecin to oferta na miarę każdego marzenia… jak widać 🙂

osiedle polnord

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.