kw. 29

Plac Zwycięstwa w Szczecinie

Miasta, w których mieszkamy i pracujemy kryją architektoniczne perełki, historyczne pamiątki. Często przechodzimy obok nich obojętnie. Warto czasem przystanąć, spojrzeć na nie świeżym okiem i odkryć na nowo ich urok, odczytać historię….

Plac Zwycięstwa w szczecińskim centrum otwiera Brama Portowa, zbudowana w stylu barokowym w pierwszej połowie XVIII wieku według projektu Gerharda Corneliusa van Wallrawe.

plac Zwycięstwa w Szczecinie

plac Zwycięstwa w Szczecinie

To jedna z dwóch bram będących częścią dawnej fortyfikacji pruskiej, która zachowała się do dzisiaj. W jej attyce znajduje się tablice ze złoconym napisem po łacinie informującym o prawach Brandenburgów do Pomorza.

Tuż za Bramą Portową znajduje się zaś neogotycki kościół św. Wojciecha, dzisiaj kościół garnizonowy. Charakteryzuje się strzelistą, asymetrycznie ustawioną wieżą o wysokości 65,5 metra. Chociaż w jego architekturze dominuje neogotyk, można też odnaleźć wpływy neoromańskie, zwłaszcza w dekoracjach. Na skwerku pomiędzy kościołem i Bramą Portową stoi zaś pomnik Kornela Ujejskiego, polskiego poety zwanego ostatnim wielkim twórcą epoki romantyzmu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.