Wydawać by się mogło, że planując wyjazd do Zakopanego nie trzeba czynić specjalnych przygotowań. Warto jednak zmienić to nastawienie i tok myślenia, aby nie natknąć się na niemiłe niespodzianki, które zepsują nam wyjazd do stolicy polskich Tatr. W końcu jedziemy tam, aby wypocząć i uciec od codziennych trosk i problemów. Właściwe przygotowanie pozwoli nam w pełni cieszyć się urokami Zakopanego.
Przed wyjazdem
Wyjazd do Zakopanego wymaga odmiennych przygotowań w zależności od pory roku. Zupełnie inaczej będzie wyglądać nasz bagaż, gdy wybierzemy się na wakacje w Zakopanem, a zupełnie inaczej, gdy spędzimy tam urlop zimowy. Również styl naszego wypoczynku mocno warunkuje dobór rzeczy, które musimy zabrać ze sobą. Oczywiście nie jest problemem dokupić rzeczy na miejscu, bo sklepów jest tam w bród, ale trzeba liczyć się z wyższymi cenami, a także dłuższymi poszukiwaniami. Będąc w górach lepiej nie tracić czasu na wielogodzinne wędrówki po sklepach.
Bez względu na porę roku, musimy zadbać, aby w naszym bagażu znalazły się odpowiednie ubrania. W sezonie zimowym koniecznością są ciepłe kurtki, wygodne, ciepłe i przyczepne buty, a także strój narciarski, jeśli chcemy skosztować białego szaleństwa na jednym z wielu tatrzańskich stoków. Wybierając się zimą do Zakopanego samochodem koniecznie musimy zaopatrzyć się w zimowe opony, a jeśli mamy w planach poruszanie się po bocznych drogach, także łańcuchy na koła. Bez nich dotarcie do niektórych, położonych na uboczu kwater, może być po prostu niemożliwe. Zima w górach potrafi naprawdę zaskoczyć ilością śniegu czy oblodzeniem dróg. Lepiej być na to przygotowanym.
Wybierając się w góry w sezonie wiosennym lub jesiennym, też warto wziąć pod uwagę zmienne warunki pogodowe. Może się okazać, że podczas naszego pobytu będziemy mieli pełny przekrój pogody, od zawiei z obfitymi opadami śniegu, przez mżawkę i mgły, po upalne i ciepłe dni, gdy nawet na szczytach wystarczy nam koszulka z krótkim rękawem. Pogoda w górach potrafi być niezwykle kapryśna i warto być przygotowanym na wszystkie warunki. Lepiej zabrać ze sobą za dużo, niż później cierpieć z chłodu lub przegrzania.
Latem warto mieć ze sobą zaimpregnowane obuwie, a także sprawdzoną nieprzemakalną, najlepiej dobrze się składającą kurtkę. To podstawowe wyposażanie podczas każdego dłuższego spaceru, jeśli w prognozach pogody zapowiadano deszcz.
Bez względu na porę roku w bagażu powinien znaleźć się krem z filtrem, czapkę i okulary przeciwsłoneczne. Słońce w górach potrafi być bezlitosne i spiec każdego na skwarkę nawet zimą przy silnym mrozie. Jeżeli planujemy podczas pobytu wycieczki górskie, to niezbędnym wyposażeniem jest mapa tatrzańskich szlaków. Możne je nabyć za niewielkie pieniądze praktycznie w każdej księgarni, więc nie powinno być z tym większych problemów. Oczywiście mapy są dostępne także na miejscu, również w punktach sprzedaży biletów do Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Noclegi w Zakopanem
Po skompletowaniu ekwipunku, a może nawet przed nim, trzeba zadbać o odpowiednie zakwaterowanie. Na szczęście noclegów w Zakopanem nie brakuje. Oferta pokoi, apartamentów czy hoteli pozwala na wybranie rozwiązania na każdą kieszeń. Na terenie miasta i w okolicznych miejscowościach można bez problemu znaleźć noclegi, które spełnią nasze oczekiwania. Jeżeli zamierzamy spędzać większość czasu na stoku, albo podczas górskich wędrówek, wystarczy nam prosty pokój z dostępem do łazienki. Jeśli chcemy spędzić czas w luksusowych warunkach, korzystając ze spa, również znajdziemy takie oferty.
Mnogość noclegów z Zakopanem powoduje, że poza szczytem sezonu nie ma problemu ze znalezieniem miejsca, które będzie dla nas odpowiednie. Wybierając miejsce pobytu warto kierować się nie tylko ceną, ale również lokalizacją. Jeżeli planujemy wycieczki głównie w rejonie Tatr Zachodnich, warto szukać kwater bliżej Kościeliska. Z kolei, jeśli naszym celem jest głównie Kasprowy Wierch, to rozwiązaniem będą Kuźnice. Jeżeli z kolei zależy nam na bliskości Tatr Wysokich, to warto pomyśleć o noclegach w rejonie Bukowiny Tatrzańskiej czy Jurgowa, skąd jest relatywnie blisko do szlaku prowadzącego do Morskiego Oka i innych wysokogórskich dróg.
Podróż
Planując wyjazd do Zakopanego powinniśmy rozważyć środek transportu. Możemy wybrać się tam pociągiem, autobusem czy też własnym samochodem. Pierwsze rozwiązanie wydaje się dość wygodne, bo pociągi dojeżdżają do Zakopanego z większości zakątków Polski, często bezpośrednio lub z jedną tylko przesiadką w okolicach Krakowa. Warto jednak pamiętać, że czasy Lux Torpedy dawno już minęły i podróż koleją jest dość powolna. Odcinek z Krakowa do Zakopanego pociągi pokonują krętą trasą, omijając szerokim łukiem pasma górskie, co znacząco wydłuża podróż. Jeśli jednak nigdzie się nie spieszymy może to być naprawdę udana wycieczka, której towarzyszyć będą atrakcyjne widoki.
Zdecydowanie szybszym sposobem dotarcia do Zakopanego jest skorzystanie z licznych linii autobusowych. Mniejsze i większe pojazdy mkną z Krakowa na południe słynną Zakopianką. Ceny biletów są naprawdę niewygórowane, a komfort podróży z każdym rokiem coraz wyższy. Warto pamiętać, że w sezonie Zakopianka lubi się korkować, szczególnie gdy trwają ciągłe prace nad jej rozbudową do kategorii drogi ekspresowej. Po dotarciu do miasta, trzeba jeszcze dostać się do miejsca noclegu, ale w okolicach dworca jest mnóstwo mniejszych firm transportowych, które zapewnią szybki i wygodny dojazd.
Jeżeli mamy dużo bagażu, dobrym rozwiązaniem wydaje się podróż własnym samochodem. Warto tutaj pamiętać, że Zakopianka potrafi być zakorkowana. Dlatego zarówno w sezonie, jak i poza nim, lepiej jest wyruszyć w podróż odpowiednio wcześnie, aby pokonać ją przed szczytem ruchu. Doświadczenie uczy, że ostatnim dzwonkiem na wyjazd z Krakowa, aby uniknąć korków, są okolice godziny szóstej rano. W przypadku dłuższych podróży warto planować je z odpowiednią górką czasową.
Atrakcje turystyczne Zakopanego
Gdy dotrzemy już do wybranej przez siebie kwatery, stajemy przed pytaniem, jak zaplanować swój pobyt w górach. Bezapelacyjnie największą atrakcją Zakopanego są Tatry. Strzeliste szczyty z dominującym nad miastem Giewontem na czele zachęcają do wycieczek. Zanim jednak wyjdziemy na górskie szlaki można rozejrzeć się po samym mieście. Interesującym miejscem jest Muzeum Tatrzańskie, w którym można poznać historię eksploracji najwyższych polskich gór, a także ich niezwykłą przyrodę.
Niezmienną popularnością cieszy się też kolej linowa na Gubałówkę, skąd roztacza się najwspanialsza panorama Tatr. To miejsce, którego w naszych planach nie powinno zabraknąć. Również spacer po Krupówkach, czyli reprezentacyjnej ulicy miasta, może dostarczyć wielu wrażeń. Miłośnicy ciszy i spokoju mogą odwiedzić zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzysku, gdzie znajdują się groby zasłużonych osób. To miejsce, choć położone kilkaset metrów od Krupówek, zaskakuje odwiedzających swoim spokojem i dostojeństwem.
Czas ruszyć w góry
W końcu wyruszamy na podbój górskich szlaków. Na początek warto wybrać się na rozgrzewkę w jedną z licznych tatrzańskich dolin. Jeżeli czujemy się na siłach, można od razu wyjść trochę wyżej np. na Nosal czy Sarnią Skałę. To niedługie wycieczki, ale wymagające już odrobiny zmęczenia. Z obu tych szczytów roztaczają się piękne widoki na góry. Na spacery po dolinach nie musimy zabierać ze sobą wiele sprzętu.
Wystarczy butelka z wodą, którą można uzupełnić z potoków, wygodne buty, a w plecaku kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy. Jeżeli wybieramy się w wyższe partie gór, musimy zabrać zdecydowanie więcej wody, a także zapas jedzenia, który pozwoli zregenerować siły.
Popularnym sposobem dotarcia na główną grań Tatr, jest wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch. To niesamowite przeżycie, choć w sezonie kolejki do przejazdu potrafią zawrócić w głowie. Zamiast czekać kilka godzin w palącym słońcu, lepiej jest ruszyć w górę zielonym szlakiem. Trasa na Kasprowy Wierch jest niewymagająca.
Jej przejście zajmuje około trzech godzin. Oczywiście nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą wody i prowiantu. Z Kasprowego Wierchu można udać się w inne zakątki Tatr. Na zachód w stronę Czerwonych Wierchów, na wschód w stronę Świnicy i Tatr Wysokich, albo zejść do jednej z dolin, aby odpocząć po trudach wycieczki w schronisku.