paź 12

Gruzja nieznana – Swanetia

Wytrawni podróżnicy doskonale wiedzą, jak niezwykłe wrażenia zapewniają wyprawy do miejsc, których próżno szukać w czołówce najpopularniejszych turystycznych kurortów. Dla wielbicieli miejsc niezwykłych, które nie tak łatwo zdobyć, gruzińska Swanetia będzie wyzwaniem i wspaniałą przygodą.

Fot: Shutterstock

Fot: Shutterstock

Swanetia nie bez powodu jest uznawana za najbardziej niedostępny region Gruzji. Jest to kraina piękna, tajemnicza, starożytna, w której obcujemy z historią, naturą i niełatwymi trasami. Ogromnie zainteresowanie budzi już sam fakt, że Swanowie – górale zamieszkujący te tereny, to społeczność nadal odizolowana od reszty kraju, zachowująca odrębność kulturową i językową.
Niedostępna Swanetia leży w północno-zachodniej Gruzji, a droga do niej nie należy do najłatwiejszych, dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zwiedzanie tego regionu z przewodnikiem – kierowcą. Jest to wręcz wymarzone miejsce dla osób, którym nie straszne piesze wędrówki. Dla tych, których fascynuje nie odkryta dzika przyroda i historia zaklęta w zabytkowych obiektach.

Podróżując po tej niezwykłej gruzińskiej krainie wręcz należy poznać pewne miejsce. Jednym z nich jest spokojne miasteczko Lantechi. To idealne miejsce, aby odpocząć, podziwiać przyrodę i nabrać sił przed dalszą podróżą – trasą do Uszguli. Amatorzy nieco mocniejszych wrażeń mogą tu spróbować raftingu rzecznego.
Stolicą Swanetii jest Mestia, w której można dotknąć prawdziwej historii. Znajdują się tu kamienne cerkwie nawet z X i XI wieku. Niedaleko Mestii czeka na nas kolejna atrakcja – góra Hacwali. Można tu zwiedzać malownicze okolice konno, a zimą jest to idealne miejsce dla wielbicieli narciarstwa – jest wyciąg oraz trasy narciarskie. Mestia słynie też z tras dla amatorów górskich wędrówek, do których należy jednak przygotować się wyjątkowo starannie. A najlepiej skorzystać z opieki i pomocy przewodnika. Znajdziemy tu m.in. takie trasy jak Mestia – lodowiec Chalaadi, z Mestii do jezior Korduli, do Mazeri, następnie do Eceri oraz z Uszguli do Mami.
Uszguli to cel turystycznych wypraw. Ta wyjątkowa, najwyżej położona wieś Swanetii, jest znana z ponad 30 wież obronnych zbudowanych w okresie średniowiecza. Uszguli to również zabytkowe świątynie, w tym cerkiew Lamaria z przełomu XI i XII wieku, która jest celem pielgrzymek w intencji powiększenia rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.