maj 13

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

W 70 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim otworzone zostało Muzeum Historii Żydów Polskich. Warszawa zyskała nie tylko ważne miejsce pamięci historycznej, ale również nową atrakcję turystyczną z jedną z najnowocześniejszych, pod względem technicznym, ekspozycji  muzealnych w Europie.

Muzeum powstało przy Pomniku Bohaterów Getta, na ulicy Anielewicza 6. Ekspozycja główna składa się z 8 galerii, gdzie na powierzchni ponad 4000 m2 możemy prześledzić tysiącletnią historię największej społeczności żydowskiej na świecie, zamieszkałej na ziemiach polskich.  Wystawa została zaplanowana w taki sposób, aby przyciągnąć zwiedzających i pokazać im historię społeczności żydowskiej w ciekawy sposób.

Nie uświadczymy tam tradycyjnych eksponatów, a zwiedzający staną się raczej widzami, którzy zobaczą interaktywną opowieść o historii, kulturze i religii żydowskiej. Historię opartą na licznie zgromadzonych materiałach źródłowych. Ekspozycja główna podzielona jest na osiem galerii, które pokazują kolejne okresy rozwoju i upadku kultury żydowskiej w Polsce, są to: Las, Pierwsze Spotkania (średniowiecze), Paradisus Iudaeorum (XV–XVI w.), Miasteczko (XVII–XVIII w.), Wyzwania Nowoczesności (XIX w.), II Rzeczpospolita, Zagłada, Powojnie. Na koniec jako symboliczne zakończenie wystawy odwiedzający może zobaczyć galerię czasową – Dziedzictwo.

Projekt muzeum stworzył zespół międzynarodowych naukowców i koordynatorów pracujących pod kierownictwem Pani prof. Barbary Kirshenblatt-Gimblett. Nowoczesny projekt wystawy przygotowała brytyjska firma Event Communications, zajmująca się projektowaniem takich wystaw w całej Europie.

Za sfinansowanie i realizację projektu i produkcji Wystawy Głównej odpowiada Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny,

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.