maj 28

Niezbędny sprzęt dla podróżnika: lustrzanka czy aparat kompaktowy?

Wybierając się w podróż należy wyposażyć się w niezbędny sprzęt tak, by jak najlepiej udokumentować atrakcje z wojaży. Numerem jeden powinien być aparat fotograficzny, który doskonale spisze się również w roli kamery, dzięki czemu nie będzie ona potrzebna. W dalszej kolejności przydatne będą także filtry do aparatu, lampy błyskowe, statywy, zapasowe baterie i karty pamięci.

kobieta z aparatem fotograficznym

Source: fodors.com via Jamie on Pinterest

 

Zabierając ze sobą aparat, warto zaopatrzyć się także w filtr polaryzacyjny – absolutny niezbędnik, zwłaszcza gdy fotografuje się krajobrazy. Tego typu filtr doskonale wysyca kolory, sprawia, że są bardziej wyraziste i żywe. Pozwala też fotografować przez warstwę wody, czy szybę.

Mówiąc i pisząc o aparatach fotograficznych, które warto zabrać w podróż, mamy na myśli głównie aparaty cyfrowe, które dają nam ogrom możliwości i zapewniają doskonałą jakość zdjęć. Z lustrzanek godne polecenia są głównie: Canon 5D Mar II, Nikon D300, Canon EOS 600D.

Warto jednak wiedzieć, że z klasyczną lustrzanką nie wszędzie będziemy mogli wejść i nie w każdym miejscu będziemy mogli robić nią zdjęcia. Tak więc przydatny może okazać się również aparat kompaktowy, będący idealnym uzupełnieniem wysokiej klasy lustrzanki i sprzętu podróżniczego. Wiele modeli posiada funkcje znanych lustrzanek, przez co gwarantuje robienie zdjęć dość wysokiej jakości technicznej. Najważniejsze jest jednak to, że kompakt nie będzie rzucał się w oczy, przez co będzie można udokumentować dosłownie każdy detal podróży, nawet z tych miejsc, w których robieni zdjęć jest teoretycznie zabronione. Z aparatów kompaktowych warte uwagi są m.in. Panasonic Lumix DMC-LX7, Olympus XZ-1 oraz Canon PowerShot G15.

Spytacie, na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu cyfrowego, bo to on będzie stanowił podstawę wyposażenia?

Na pewno ważnym wyznacznikiem jest waga. Większość z nas w niedalekie podróże zabiera zazwyczaj bagaż podręczny, który nie może ważyć więcej, niż 10kg. Im lżejszy aparat więc wybierzemy, tym lepiej, bowiem będziemy mogli wówczas zabrać jeszcze kilka innych gadżetów.

Istotne jest też to, by aparat dobrze leżał w ręce, nie wyślizgiwał się, posiadał trwałą i szczelną obudowę, a także samoczyszczącą matrycę.

Na pewno aparat zabierany w podróż musi mieć dobry obiektyw. Najlepiej spisze się jasny obiektyw szerokokątny, który pozwoli robić zdjęcia nawet w słabych warunkach oświetleniowych, bez konieczności użycia lampy błyskowej.

Na pewno taki aparat musi posiadać również optyczny wizjer (czysty rarytas w obecnych czasach).

Warto zwrócić uwagę także na liczbę pikseli. Im większa liczba pikseli na matrycy aparatu, tym więcej szczegółów będzie widocznych na zdjęciu. Absolutnym minimum jest 2 mln pikseli, jednakże lepiej jest postawić na aparat, który posiada 5 mln pikseli.

Wybierając aparat, którego zadaniem będzie towarzyszenie nam w podróżach nie można oszczędzać. Prawda jest taka, że droższe aparaty posiadają znacznie więcej przydatnych funkcji (większą liczbę programów tematycznych, korektę ekspozycji, balansu bieli oraz możliwość podłączenia dodatkowej lampy błyskowej), aniżeli te tańsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.