paź 15

Wyniki plebiscytu na 7 nowych cudów Polski

Pod koniec czerwca pisaliśmy o piątej już edycji prestiżowego plebiscytu 7 nowych cudów Polski, organizowanego przez „National Geographic Traveler”. Zarówno charyzmatyczna, popularna redaktor naczelna – Martyna Wojciechowska, jak i status oraz urok miejsc nominowanych zachęciły do głosowania ponad 63 tysiące osób. A zatem najwyższy czas poznać zwycięzcę i pozostałych laureatów dorocznego głosowania.

Fot: wikimedia.org

Fot: wikimedia.org

Miło nam ogłosić, że zwycięzcą plebiscytu AD 2015 został imponujący Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim. Jest to najznamienitszy architektoniczny zabytek w stylu rokoko w Polsce, zaprojektowany przez Augusto Locci, a przebudowany przez Jakuba Fontana. Na uwagę zasługują piękne rzeźby Jana Chryzostoma Redlera, który jest także twórcą rzeźb w ogrodzie wilanowskim. Szczególnie imponująco przedstawiają się te nawiązujące do mitycznego Herkulesa, takie jak walka z bykiem i lwem czy z Cerberem i Smokiem. Niewątpliwie prestiżowe wyróżnienie sprawi, że turyści jeszcze liczniej będą odwiedzali ten wyjątkowy obiekt.

Fot: culture.pl

Fot: culture.pl

A jak prezentuje się cała „cudowna siódemka”?
Spośród 16 nominowanych, wyjątkowych miejsc najwięcej głosów zdobyły: na drugim miejscu Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, Kościół Pokoju w Świdnicy, który uplasował się na pozycji trzeciej. Na uwagę zasługuje nowoczesny, unikatowy budynek Filharmonii w Szczecinie. Tan przypominający górę lodową projekt zajął zaszczytne czwarte miejsce, a ponadto zdobył architektonicznego Oskara, jakim jest Nagroda im. Miesa van der Rohe.
Co dalej? Na piątym miejscu uplasowała się Rzeczpospolita Ptasia na terenie Parku Narodowego u ujścia Warty. Nie bez powodu miejsce to nazywane jest rajem ornitologów. Chełmno, znane z doskonale zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego, z szóstego miejsca, zaprasza do zwiedzania gotyckich kościołów, ratusza, murów miejskich. Zaszczytną siódemkę zamyka Kanał Augustowski, uwielbiany przez kajakarzy, znany z zapierających dech widoków.

Pozostałe lokaty:
8. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
9. Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie
10. Kaszubski Park Etnograficzny
11. Pałac Radziwiłłów w Nieborowie
12. Muzeum Ognia w Żorach
13. Zamek w Kórniku
14. Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach
15. Święta Lipka
16. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.