lut 16

Gdańsk liderem na europejskiej mapie atrakcji turystycznych

Ciąg dalszy zasłużonych peanów na temat polskich miast, które coraz lepiej prezentują się na mapie turystycznych atrakcji w Europie. Tym razem kolej na Gdańsk, który śmiało można nazwać wizytówką naszego kraju. Dla miłośników tego miasta to nic nowego, ale swoistym potwierdzeniem może być zaszczytna lokata w prestiżowym rankingu Top Destinations on the Rise, stworzonym przez TripAdvisor.

neptun

fot: pixabay.com

Prestiżowy ranking Trip Advisor – Gdańsk triumfuje!

Na wstępie kilka słów o samym zestawieniu. Trip Advisor to jeden z wiodących serwisów, generujący opinie dotyczące szeroko rozumianej turystyki, może pochwalić się ponad 60 milionami użytkowników i  ponad 170 milionami recenzji i opinii. Bez wątpienia ranking na tym serwisie może być śmiało uznany za wiarygodny i miarodajny. I cóż się okazuje? Otóż Gdańsk na liście Top Destinations on the Rise zajął 5 miejsce na świecie i 1 w Europie? Zestawienie to prezentuje miejsca, które zanotowały największy wzrost pozytywnych opinii wśród użytkowników serwisu TripAdvisor. Doceńmy Gdańsk tym bardziej, że jako jedyny reprezentuje miasta polskie w tym rankingu.

port

fot: pixabay.com

Historia, kultura, rozrywka i… morze

Internauci oceniali używając kryteriów takich jak np. atrakcyjność, położenie i zabytki, które można w nich podziwiać. No cóż historyczny Gdańsk pod tym względem jest rzeczywiście wyjątkowy. Nie brakuje tu zabytków, interesujących obiektów. Zachwycają zarówno piękne Główne Miasto, rynek, port, jak i liczne muzea, galerie czy słynne sklepy z bursztynem. Jeśli dodamy do tego dostęp do morza i plaży, wspaniałe restauracje, modne kluby i wiele imprez kulturalnych oraz rozrywkowych – mamy miasto idealne pod względem atrakcji turystycznych.

plażą

fot: pixabay.com

Ranking Top Destinations on the Rise

Wyróżnienie jest tym bardziej prestiżowe, że konkurencja była naprawdę na najwyższym poziomie. Pierwsza dziesiątka zestawienia prezentuje się następująco:

 1. Ishigaki, Japonia
 2. Kapaa, Hawaje, Stany Zjednoczone
 3. Nairobi, Kenia
 4. Halifax, Kanada
 5. Gdańsk, Polska
 6. San Jose, Kostaryka
 7. Ryga, Łotwa
 8. Rovinj, Chorwacja
 9. Nerja, Hiszpania
 10. Casablanca, Maroko

Warto również wiedzieć, że nie jest to pierwszy sukces Gdańska. W ubiegłorocznym plebiscycie European Best Destinations, w którym obecnie kibicujemy Wrocławiowi, Gdańsk uplasował się na 3 miejscu, tuż za Porto i Mediolanem. Niezły wynik jak na debiut…

noc

fot: pixabay.com

Rekordowe lat w Gdańsku

Zainteresowanie Gdańskiem potwierdzają statystyki podsumowujące ubiegłoroczne lato. Miasto gościło rekordową liczbę turystów, a większość z nich zatrzymywała się na dłuższe pobyty. UM w Gdańsku podsumował, że:

 • od czerwca do sierpnia Gdańsk odwiedziło 840 tys. osób
 • to wynik o 70 tys. wyższy latem (wzrost o 8,8%)
 • dla prawie 50% gości celem przyjazdu był wypoczynek
 • zdecydowanie więcej było turystów, którzy przyjechali na dłużej niż na 1 dzień (średni pobyt -7 nocy)
 • Gdańsk najchętniej odwiedzają turyści z Niemiec, poza tym z Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.