maj 03

Najbardziej niezwykłe drzewa świata

Motywem przewodnim mniej lub bardziej egzotycznych wypraw może być wiele zagadnień. Podróżujemy tropami znanych ludzi, szukamy industrialnych atrakcji, kuszą nas smaki, możliwość aktywnego wypoczynku, plaże, górskie szlaki. Bardzo interesującym tematem jest także fauna i flora, a jeśli chodzi o roślinność przyjrzyjmy się jak niezwykłe i fascynujące mogą być… drzewa.

smoczy las

Smoczy Las
fot: Shuttersock

Nie ujmując w niczym rodzinnym sosnom, giętkim brzozom czy rozłożystym wierzbom, warto wiedzieć, że niektóre drzewa mogą zaskakiwać swoim kształtem, rozłożystością, gabarytami, a także wiekiem. Na świecie znajdziemy drzewa, które rozpoczęły swój żywot za czasów faraonów, a także takie których wysokość sięga nawet 30 metrów.

Niewątpliwie jednym z najbardziej znanych drzew na świecie są ogromne baobaby, które naturalnie występują w tropikalnej i subtropikalnej Afryce. Znanych jest 8 gatunków tych drzew, z czego aż 6 rośnie na Madagaskarze. Warto zobaczyć znajdującą się tub Aleję Baobabów, która liczy sobie ok. 260 metrów długości, a najwyższe okazy liczą sobie ok. 30 metrów wysokości.

baoba

Baobaby
fot: Shuttersock

Eukaliptus to znacznie więcej niż aromatyczny olejek, zachwyca przede wszystkim korą, która mieni się kolorami tęczy. Te niezwykłe barwy zmieniają się wraz z porami roku, pod wpływem kontaktu z powietrzem i słońcem. Co ciekawe każde drzewo jest niepowtarzalne, nie ma dwóch takich samych okazów. Ojczyzną eukaliptusów jest Nowa Gwinea.

eukaliptus

Eukaliptus
fot: Shuttersock

Sosna oścista to jedno z najrzadziej występujących i długowiecznych drzew. Niektóre okazy mają nawet 3000 lat, ale średnio żyją ok. 1,5 tys. lat. Najstarsze sosny rosną w kalifornijskich Górach Białych, ale miejsce ich występowania jest owiane tajemnicą.

sosna oścista

Sosna oścista
fot: Shuttersock

Figowiec bengalski, czyli drzewo o setkach pni, to naprawdę niezwykły widok. Na poziomych gałęziach wyrastają nowe pędy, które opadając do ziemi stanowią kolejne pnie – podpory. Rosną głównie w Indiach, Pakistanie i południowo-wschodniej Azji, największy okaz tego uznanego za święte drzewa znajduje się w mieście Howrah, a jego korona ma 15 tys. m2.

figowiec bengalski

Figowiec bengalski
fot: Shuttersock

Drzewo Jozuego, czyli juka krótkolistna wygląda jak drzewo, ale jest byliną, rośnie głownie w USA – na pustyni Mohave w Kalifornii (Joshua Tree National Park), w Arizonie (Joshua Forest Parkway), Nevadzie i Utah. Żyje nawet 900 lat.

drzewo jozuego

Drzewo Jozuego
fot: Shuttersock

Warto również odwiedzić rodzimy Krzywy Las na ternie województwa zachodniopomorskiego. Jest to pomnik przyrody, a tutejsze drzewa mają naprawdę zaskakujący kształt.

krzywy las

Krzywy Las
fot: Shuttersock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.