Niewielu z kierowców przejeżdżających ulicą Grochowską zdaje sobie sprawę, że ich auta szusują po drodze historycznie prowadzącej do Brzeska. Ulica Grochowska była niegdyś fragmentem tak zwanej Szosy Brzeskiej, która została wybudowana w latach 1820 – 1823.
Upamiętnieniem tego doniosłego dla Królestwa Polskiego wydarzenia było równoczesne odsłonięcie dwóch obelisków w Warszawie i Terespolu. Inicjatorem odsłonięcia Pomnika Budowy Szosy Brzeskiej był Stanisław Staszic, który chciał w ten sposób pokazać, że o patriotyzmie świadczą nie tylko akty zbrojne, ale również inwestycje przyczyniające się do rozwoju całego królestwa.
Pomnik ma wysokość 14 metrów i jest ustawiony na czworobocznym cokole. Wykonano go z żeliwa i ozdobiono płaskorzeźbami wykonanymi przez Pawła Malińskiego oraz tablicą pamiątkową. W górnej części obelisku dawniej znajdował się herb Królestwa Polskiego, a w dolnej, po bokach, wyryto awersy i rewersy medali wybitych z okazji ukończenia Szosy Brzeskiej. Do dzisiaj zachowały się płaskorzeźby przedstawiające panoramę Warszawy, Siedlec i Brześcia oraz sceny przedstawiające budowę trasy.
Pomnik znajduje się koło skrzyżowania ulicy Grochowskiej z Siennicką, przy Zespole Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich.