Latarnie morskie od wieków służyły żeglarzom, stanowiły pierwsze punkty nawigacyjne. Dziś pełnią nadal swoją zasadniczą funkcję, a jednocześnie mogą wskazywać drogę… wszystkim ciekawym świata, często stanowią bowiem nie lada atrakcję turystyczną. Oczywiście na ogół w miejscowościach, które uświetniają nie brakuje również innych atrakcji, ale szukając ciekawych punktów na mapie Europy, jako kryterium wyboru, można przyjąć właśnie latarnie.
Nazwa latarnia morska może być nieco myląca, ponieważ takie punkty nawigacyjne powstawały również na obszarze zbiorników śródlądowych. Jeśli chodzi o prawdziwe perły, rekordzistów na pewno warto wspomnieć latarnię na wyspie Faros, której powstanie datuje się na 280 lat p.n.e. Z kolei najwyższy punkt orientacyjny dla żeglarzu stanowi Dżudda w Arabii Saudyjskiej – ma aż 133 metry.
Jeśli chodzi o europejskie latarnie na pewno warto poznać i zobaczyć na własne oczy przynajmniej kilka z nich:
W Turcji zachwyca Wieża Leandra na wysepce w cieśninie Bosfor. Dziś w historycznej wieży mieści się m.in. stacja kontroli ruchu, a także kawiarnia i restauracja
Hiszpania to np. Wieża Herkulesa na terenie Coruny jest najdłużej działającą latarnia na świecie, wzniesioną jeszcze przez Rzymian. Podobno po pokonaniu Geriona przybył tu mityczny Herkules.
Również w Hiszpanii znajduje się latarnia w Gorliz na Cape Billano. Zbudowano ją w 1990 na klifach, z których mamy imponujący widok na wyspę i morze.
Nieco dalej zachwyca portugalska latarnia Santa Marta (Cascais). Mieści się tu również muzeum, które przybliża historię latarni i specyfikę pracy latarnika.
Pozostając w klimatach południowych warto przybliżyć francuskie obiekty. Phare de Saint-Mathieu to nie tylko imponująca latarnia, ale także ruiny kościoła i klasztoru Benedyktynów. Jest to wyjątkowo wysoka latarnia, liczy sobie 56 metrów.
Phare du Petit Minou leży na redzie Brestu przed Fortem du Petit Minou. Znana jest z charakterystycznego czerwonego światła.
Nad Bałtykiem, w Danii świeci latarnia Rubjerg Knude na najwyższej części klifu. Liczy sobie ponad 100 lat i niestety jest obiektem zagrożonym erozją klifu, z upływem czasu znajduje się coraz bliżej przepaści.
Latarnia w Świnoujściu to również okazały obiekt, na jej szczyt prowadzi ponad 33 schodów. Jej działanie zainaugurowano w XIX wieku, w roku 1857.
Fastnet Rock to wieża w Irlandii na niewielkiej skalistej wyspie na południe od linii brzegowej. Wyspa znana jest jako „irlandzka łza”, ponieważ była ostatnim punktem jaki widzieli emigranci opuszczający kraj.
Mała latarnia Burnham-on-Sea w Wielkiej Brytanii to jedna z trzech wież, znana z tego, że stoi na 9 drewnianych pomostach.