cze 19

Turystyczne eskapady tropem latarni morskich

Latarnie morskie od wieków służyły żeglarzom, stanowiły pierwsze punkty nawigacyjne. Dziś pełnią nadal swoją zasadniczą funkcję, a jednocześnie mogą wskazywać drogę… wszystkim ciekawym świata, często stanowią bowiem nie lada atrakcję turystyczną. Oczywiście na ogół w miejscowościach, które uświetniają nie brakuje również innych atrakcji, ale szukając ciekawych punktów na mapie Europy, jako kryterium wyboru, można przyjąć właśnie latarnie.

Świnoujście fot: latarnia-morska.org

Świnoujście
fot: latarnia-morska.org

Nazwa latarnia morska może być nieco myląca, ponieważ takie punkty nawigacyjne powstawały również na obszarze zbiorników śródlądowych. Jeśli chodzi o prawdziwe perły, rekordzistów na pewno warto wspomnieć latarnię na wyspie Faros, której powstanie datuje się na 280 lat p.n.e. Z kolei najwyższy punkt orientacyjny dla żeglarzu stanowi Dżudda w Arabii Saudyjskiej – ma aż 133 metry.

Phare de Saint-Mathieu fot: Shutterstock

Phare de Saint-Mathieu
fot: Shutterstock

 

Wieża Herkulesa fot: Shutterstock

Wieża Herkulesa
fot: Shutterstock

Jeśli chodzi o europejskie latarnie na pewno warto poznać i zobaczyć na własne oczy przynajmniej kilka z nich:
W Turcji zachwyca Wieża Leandra na wysepce w cieśninie Bosfor. Dziś w historycznej wieży mieści się m.in. stacja kontroli ruchu, a także kawiarnia i restauracja
Hiszpania to np. Wieża Herkulesa na terenie Coruny jest najdłużej działającą latarnia na świecie, wzniesioną jeszcze przez Rzymian. Podobno po pokonaniu Geriona przybył tu mityczny Herkules.
Również w Hiszpanii znajduje się latarnia w Gorliz na Cape Billano. Zbudowano ją w 1990 na klifach, z których mamy imponujący widok na wyspę i morze.
Nieco dalej zachwyca portugalska latarnia Santa Marta (Cascais). Mieści się tu również muzeum, które przybliża historię latarni i specyfikę pracy latarnika.
Pozostając w klimatach południowych warto przybliżyć francuskie obiekty. Phare de Saint-Mathieu to nie tylko imponująca latarnia, ale także ruiny kościoła i klasztoru Benedyktynów. Jest to wyjątkowo wysoka latarnia, liczy sobie 56 metrów.
Phare du Petit Minou leży na redzie Brestu przed Fortem du Petit Minou. Znana jest z charakterystycznego czerwonego światła.
Nad Bałtykiem, w Danii świeci latarnia Rubjerg Knude na najwyższej części klifu. Liczy sobie ponad 100 lat i niestety jest obiektem zagrożonym erozją klifu, z upływem czasu znajduje się coraz bliżej przepaści.
Latarnia w Świnoujściu to również okazały obiekt, na jej szczyt prowadzi ponad 33 schodów. Jej działanie zainaugurowano w XIX wieku, w roku 1857.
Fastnet Rock to wieża w Irlandii na niewielkiej skalistej wyspie na południe od linii brzegowej. Wyspa znana jest jako „irlandzka łza”, ponieważ była ostatnim punktem jaki widzieli emigranci opuszczający kraj.
Mała latarnia Burnham-on-Sea w Wielkiej Brytanii to jedna z trzech wież, znana z tego, że stoi na 9 drewnianych pomostach.

Santa Marta fot: Shutterstock

Santa Marta
fot: Shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.