sty 12

Świętokrzyski Sztetl – wirtualne zwiedzanie

Kolejne wyjątkowe i godne uwagi miejsce w regionie Świętokrzyskim to Ośrodek Edukacyjno – Muzealny Świętokrzyski Sztetl. Mieści się w Chmielniku, w odrestaurowanej Synagodze z XVIII wieku. Jest to obiekt niezwykły, historyczny, w którym zwiedzający niemalże podróżują w czasie, dzięki nowoczesnym technologiom.

fot. swietokrzyskistetl.pl

fot. swietokrzyskisztetl.pl

Sztetl – tak nazywano niewielkie skupiska miejskie, w których zachowane były tradycje kultury i obyczaje żydowskie. Dzięki technologiom zastosowanym w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Świętokrzyski Sztetl, możemy odbyć wirtualny spacer po uliczkach przedwojennego, żydowskiego miasteczka. W historycznej Synagodze w Chmielniku wykorzystano wiele nowoczesnych urządzeń multimedialnych, które zapewniają niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Dzięki mapom regionu, ekranom dotykowym, holograficznym szybom poczujemy się zupełnie jak na dawnym targu, w maleńkich zaułkach przedwojennych sztetli. Głośniki zapewniają niepowtarzalne wrażenia, usłyszymy dźwięki żydowskiej muzyki i gwar typowy dla dnia targowego.

Na terenie Muzeum jest także Dom Cienia, budynek na dawnym cmentarzu Żydowskim upamiętniający ofiary II Wojny Światowej – wyryto na nim nazwiska chmielnickich Żydów. W sercu interaktywnej wystawy znajduje się jedyna na świecie bima (mównica, centralny punkt Synagogi), wykonana w całości ze szkła. Wizerunek unikatowej mównicy umieszczono również na biletach wstępu do Muzeum, a zatem stanowią nie tylko wejściówkę, ale również idealną pamiątkę pobytu w tym godnym uwagi miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.