lip 05

Polskie rekordy – te miejsca naprawdę warto poznać

Czytamy o najwyższych szczytach, z uśmiechem oglądamy zdjęcia największego kłębka sznurka, który podobno znajduje się w Kansas. Wrażenie robi najgrubsze drzewo świata – w meksykańskim stanie Oaxaca rośnie cypryśnik meksykański o obwodzie pnia ok. 44 m (czyli ponad 14 m średnicy). Warto jednak poznać i pochwalić swoje, ponieważ w naszym kraju znajdziemy wiele rekordowych miejsc oraz obiektów i to na skalę światową.

mapa polska nie tylko na weekend

Fot. materiały prasowe

Lato, czas urlopów, wakacji albo chociażby weekendów, kiedy nam się chce… to najlepszy moment, aby przekonać się, że lista rekordowych i unikatowych miejsc w Polsce jest zarówno długa, jak i bardzo atrakcyjna. Najwięcej informacji na ten temat można znaleźć w wydanym niedawno przewodniku – mapie „Polska nie tylko na weekend”, opracowanym przy udziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Polskiej Organizacji Turystycznej.

Na zachętę kilka naprawdę ciekawych rekordów z różnych dziedzin, zakątków kraju, takich, które można po prostu zobaczyć, takich które trzeba zwiedzić lub można podziwiać je godzinami.

Rekordowe dzieła matki natury to m.in.:
• Stawy Milickie i Dolina Baryczy na Dolnym Śląsku największy w Polsce rezerwat przyrody, uznany za jeden z najcenniejszych ekosystemów na świecie
• Bory Dolnośląskie – największy kompleks leśny w Europie

stawy milickie po zachodzie słońca

Stawy Milickie
Fot; Wikipedia

Niezwykłe „podziemne rekordy”
• W Kopalni Soli w Kłodawie na poziomie 650 m. znajduje się najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna. W 2007 r pobito rekord Guinnessa, kiedy odbył się tu najniżej zagrany koncert muzyczny na świecie.
• Kopalnia odkrywkowa koło Bełchatowa, mająca 200 m głębokości i wymiary 8×3 km to największa w Europie dziura w ziemi, można ją zobaczyć nawet ze stacji kosmicznej na orbicie Ziemi.
• w Kopalni Soli w Bochni znajduje się najdłuższa podziemna zjeżdżalnia w Europie – ma 140-m i łączy 2 poziomy kopalni, jest dostępna dla turystów
• Komora Ważyn w Bochni mająca 266 m długości to największe podziemne pomieszczenie w Europie wykonane przez człowieka
• W Bóbrce na Podkarpaciu znajduje się najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej

kłodawa kopalnia soli z podświetlonymi po zmroku schodami na zielono

Kopalnia soli w Kłodawie
Fot: sol-klodawa.com.pl

Rekordowe obiekty i budynki
• Opactwo Cystersów w Lubiążu jest największym tego typu opactwem na świecie
• Cytadela Twierdzy Modlin jest najdłuższym budynkiem w Europie i drugim na świecie. Budynek, ma aż 2250 m długości
• Kościół Mariacki w Gdańsku jest największym ceglanym kościołem na świecie, jego wynosi 105 metrów, a wieża mierzy 82 metry. Wewnątrz zmieści się nawet 25 tys. osób.
• Molo w Sopocie jest najdłuższe w Europie – jego długość wynosi 511,5 metra.
• Zamek Krzyżacki w Malborku o powierzchni 143 591 metrów kwadratowych to największa twierdza krzyżacka i największa budowla ceglana na świecie
• Latarnia morska w Świnoujściu o wysokości 68 m jest najwyższą na świecie latarnią zbudowana z cegły.

molo w sopocie

Molo w Sopocie
Fot: Shutterstock

To oczywiście to zaledwie niewielka część rekordowych atrakcji, wraz z przewodnikiem można zaplanować sobie rekordowy urlop albo weekend – to naprawdę świetny pomysł na poznawanie kraju – rodzinnie, z przyjaciółmi albo solo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.