sie 24

Tihany – wyjątkowe miejsce nad Balatonem

Aby podziwiać naprawdę wyjątkowe miejsca wcale nie trzeba podróżować za ocean. Nie musimy także zwiedzać wielkich metropolii. Całkiem niedaleko, bo na Węgrzech, znajdziemy miejsce niezwykłe, pełne uroku i pięknych widoków. Jak się okazuje miejscowość Tihany zrobiła największe wrażenia na organizatorach konkursu „European Village Renewal Award 2014″

Fot:Shutterstock

Fot:Shutterstock

Nagroda dla Najlepiej Odnowionej Wsi, ten zaszczytny tytuł przypadł malowniczo położonej i historycznej osadzie – Tihany. Jak wiadomo Polak Węgier dwa bratanki, a zatem wizyta w tym niezwykły miejscu to obowiązkowy punkt, jeśli chodzi o turystyczne eskapady nad Balaton.

Jeszcze nie tak dawno niewielu turystów zachwalało widoki, jakie zapewnia pięknie położona miejscowość Tihany. Zapewne dzięki prestiżowej nagrodzie zmieni się to i to diametralnie. Tym bardziej, że Tihany to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Przede wszystkim jest położone bardzo malowniczo, bo na półwyspie na jeziorze Balaton. Już sam krajobraz może zachwycić za sprawą wapiennych wzgórz i gęstych lasów. Specyficzny klimat półwyspu sprzyja także występowaniu rzadko spotykanych roślin i zwierząt. Ze względu na faunę, florę oraz krajobrazy już w 1952 powstał tu pierwszy obszar przyrody chronionej na Węgrzech. Prawdziwą dumą Tihany jest jednak słynne Opactwo Benedyktyńskie, które było i jest centrum kulturalnym nagrodzonej osady. Warto wiedzieć, że opactwo zostało założone wieki temu, bo w roku 1055 przez Andrzeja I. I właśnie tu mieści się grobowiec monarchy węgierskiego.
Tihany to również swoisty skansen, jaki tworzą historyczne domostwa kryte strzechą. Już na pierwszy rzut oka widać czym zajmowali się mieszkańcy wsi, znani z rybactwa i rolnictwa.
Będąc w Tihany warto także odwiedzić Muzeum Lalek. Jest to również wymarzone miejsce dla amatorów turystyki pieszej, rowerowej, wędkarstwa i żeglarstwa.
Malownicza osada to także całkiem nowe atrakcje jak Aquapark, Leśny Park Przyrody i wycieczki statkami. Tihany słynie z letniego teatru i festiwalu wina, który trwa aż tydzień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.